Емоційне вигорання: чому важливо відпочивати вчасно

Як виникає, чим загрожує і що робити

Уляна Кривохатько за останні два роки змінила п’ять місць роботи. Вона була копірайтером, журналістом і SMM-спеціалістом. На одному місці довго не засиджувалась – втомлювалася від монотонних обов’язків або не бачила можливості для подальшого розвитку. Одна з останніх робіт ледве не довела її до нервового зриву.

«Я товклась на одному місці в професійному плані, простоювала у жахливих пробках дорогою в офіс і назад, затримувалася на роботі до 10-11 години вечора. Після такого ритму життя я потрапила до психотерапевта і ледь не «підсіла» на антидепресанти», – розповідає Уляна.

Довго Кривохатько там не затрималася, а після звільнення змушена була взяти паузу і кілька тижнів витратити на відпочинок, щоб прийти до тями. Зараз Уляна працює інтернет-маркетологом у великій косметичній компанії і вважає, що знайшла баланс між професійною ефективністю та внутрішньою гармонією.

Все просто: коли відчуває, що втомилася, бере тайм-аут на пару днів: відмикає телефон і відпочиває.

Маркетолог Юлія Кайдаш майже чотири роки працює в одній компанії. Після довгоочікуваного просування кар’єрними сходами, її ставлення до роботи сильно змінилося. Вона відчула, що стала дуже дратівливою таконфліктною.

«Я отримала роботу своєї мрії і почала занадто багато вимагати від себе, працювала цілодобово і викладалася на повну. Потім мені почало здаватися, що ніхто не бачить моїх старань і не цінує результатів. У мене з’явилася нав’язлива думка, що я не отримую того визнання, на яке заслуговую», – говорить Юлія.

Вона довго аналізувала ситуацію, що склалася і визнала, що не змогла витримати навантаження, яке на неї впало. І тоді Кайдаш вирішила делегувати частину обов’язків підлеглим.

Представники яких професій найбільш схильні доемоційного вигорання

07-2.jpg
08-2.jpg
09-1.jpg
10-1.jpg
11-1.jpg
12-1.jpg
01-5.jpg
02-4.jpg
03-4.jpg
04-4.jpg
05-4.jpg
06-2.jpg
07-2.jpg
08-2.jpg
09-1.jpg
10-1.jpg
11-1.jpg
12-1.jpg
01-5.jpg
02-4.jpg
03-4.jpg
04-4.jpg
05-4.jpg
06-2.jpg

На старт, увага, відпустка

Згідно з даними Міжнародного кадрового порталу hh.ua, від емоційного виснаження на роботі страждають 64% українців. Третина опитаних кажуть, що депресія у них з’явилася як наслідок невдоволення своєю роботою. Головними причинами вигоряння українці називають надмірну завантаженість, страх не встигнути впоратися з усіма обов’язками, відсутність задоволення від роботи, низький рівень мотивації і невдоволення зарплатою.

«Для 18% українців головною причиною емоційного розладу стала – нестача часу на відпочинок, що призводить до фізичного перевтоми й емоційних розладів. Кожен восьмий опитаний відчуває постійний стрес через погані відносини на роботі. «Білі комірці» відзначають, що несприятлива атмосфера в колективі негативно впливає не тільки на продуктивність, але і на емоційний стан загалом», – розповідає Катерина Криворученко, фахівець експертно-аналітичного центру Міжнародного кадрового порталу hh.ua.

За даними дослідження , найбільш схильні до синдрому емоційного вигорання представники соціономічних професій (тип роботи «людина – людина») – вчителі, медики, банкіри, соціальні працівники та продавці.

Музична пауза

За словами Олега Мальського, партнера юридичної компанії Eterna Law, йому з вигоранням на роботі допомагає впоратися музика. «У мене в кабінеті стоїть програвач, і коли я розумію, що дійшов до певної межі, включаю музику, яку слухав, коли мені було від 13 до 20 років. Коли я переношуся в той час, мене це підбадьорює», –говорить Мальський. За його словами, притупляє відчуття вигоряння і мотивація. «Якщо говорити про співробітників, то мені вдається тут витримати баланс. Якщо я бачу, що співробітник став менш активним, то пропоную йому піти у відпустку або випустити пар».

Як це зробити – піти побити тарілки чи покататися на яхті, – кожен з них вибирає сам.

Shutterstock

Ірина Варагаш, президент компанії Econia Ukraine, що займається виробництвом питної води та дитячого харчування, каже, що в її команді вигоряння зазвичай трапляється через великий об’єм роботи, шалений темп та різноплановість.

Інколи співробітники не розуміють цілей і задач, неправильно оцінюють свої результати або їх відсутність.

«Наша команда вже згуртована, мотивована і якщо хтось не витримує темпу та не розуміє наші підходи, він зразу може звільнитися», –розповідає Варагаш. Вона додає, що боротися з вигоранням насправді легко: для цього потрібно якісне планування робочого процесу і правильний розподіл об’єму роботи і обов’язків та, у разі необхідності, розширення штату.

Емоційне виснаження цілком може закінчитися захворюванням. Спочатку люди стають дратівливими, а після починають економити свої емоції: «відбиваються» від тих, хто хоче з ними говорити, стають мовчазними і втомленими. Якщо на стадії цієї «економії» людина не зважиться змінити роботу або піти у відпустку, то далі можуть з’явитися серйозні проблеми зі здоров’ям.

Ось три поради, як уникнути вигоряння нароботі:

1. Довіряйте своїм почуттям. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, що не відкладайте цю проблему на задній план, а вирішуйте її відразу.

2. Не бійтеся конфліктів. Багато людей роками носять в собі невдоволення і не випускають його назовні. Це неправильно, з’ясовуйте відносини з людьми вчасно.

3. Вчіться правильно відпочивати. Не накопичуйте роздратування до відпустки, його потрібно тут же утилізувати, як сміття. Робіть собі емоційну розрядку щодня. Одним допомагає фізична активність, зокрема прогулянки на свіжому повітрі, іншим – довірлива розмова, а комусь – різноманітні види мистецтва: можна помалювати, сходити у кіно, театр або на виставку.

Читайте також: Вісім звичок щасливих людей.

Новини компаній
09:39, Вчора