Закон прийнято: Рада дозволила продаж землі

Верховна Рада на позачерговому засіданні вночі 31 березня прийняла закон про відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення.

За ухвалення законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення" (№2178-10)  проголосували 259 народних депутати. 

Голосували так: Слуга народу – 206 голосів, Європейська солідарність – 23, Голос – 13, Довіра – 12, Позафракційні – 5, ОПЗЖ – 0, Батьківщина – 0, За майбутнє – 0. Президент Володимир Зеленський знаходився під час фінального голосуванні в залі. 

Згідно з оновленою версією документу, з другого півріччя 2021 року скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі.

Що передбачає закон:
  • перші два роки буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки, як було передбачено останнім проєктом;
  • з 2021 до 2023 року право на покупку землі буде тільки у фізосіб. Законопроєктом забороняється відчужувати юридичним особам (продовжено мораторій до 1 січня 2024 року):
  • перші два роки буде діяти заборона на продаж державної землі.
  • передбачено переважне право орендаря на купівлю. Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник;
  • мінімальна ціна – не менше нормативної грошової оцінки. До 2030 року.

Так, чинний Земельний Кодекс України регламентує, що покупцями земельних ділянок сьогодні можуть бути:

  • громадяни України, які мають сільськогосподарську освіту/досвід роботи чи займаються веденням товарного сільськогосподарського виробництва;
  • юридичні особи України, установчими документами в яких передбачено ведення сільськогосподарського виробництва.

Однак, хоча такі особи і визначені суб’єктами права власності, Перехідні положення Земельного кодексу України накладають мораторій на купівлю-продаж сільськогосподарської землі до набрання чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Оскільки закон про обіг земель сільськогосподарського призначення чинності не набрав, – мораторій на сьогодні діючий.

Законопроєкт пропонує надати право купувати землю сільськогосподарського призначення:

  • громадянам України;
  • юридичним особам України, створеним за законодавством України;
  • територіальним громадам;
  • державі.

Іноземці та особи без громадянства можуть набувати право власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом, але зобов’язані здійснити їх відчуження протягом одного року з дня набуття права власності.

Зокрема, тепер ринок землі має запрацювати 1 липня 2021 року замість 1 жовтня 2020-го.

Згідно з прогнозами Світового банку, відкриття ринку землі сільгосппризначення може щорічно приносити українській економіці додатково від 700 млн до 1,5 млрд доларів.

Підписуйтесь на нас у ФейсбукІнстаграм, Телеграм та YouTube, щоб не пропустити цікавих та актуальних новин Ірпеня та регіону!

Читайте також: Дебош в аеропорту: українці, які прилетіли з В‘єтнаму, відмовилися від обсервації (ВІДЕО)

Новини компаній
09:39, 29 квітня