16:37, 18 вересня 2017 р.
Підводні рифи під час узаконення земельної ділянки
Є в нашому бутті дуже важлива структура з доволі незвичною назвою – кадастрове бюро. Без нього, виявляється, життя на земельній ділянці буде практично неможливе – ні тобі побудувати, ні продати, ні передати у спадщину. Начальник КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро» Андрій Кравчук пояснює: "Державний земельний кадастр – єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення чи припинення права власності на земельні ділянки і права користування ними та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі й землекористувачів".
Які територіальні обшири доводиться опікувати ірпінським кадастровикам?
Тут ми натикаємося на першу "родзинку". Сертифіковані інженери-землевпорядники, виявляється, можуть діяти, наприклад, в межах Київської області, в межах іншого регіону, і загалом можуть здійснювати землевпорядні роботи на території всієї України. Втім, в Ірпінському регіоні, зауважує Андрій Кравчук, працюють місцеві фахівці. Оскільки місто Ірпінь – це "осередок" Ворзеля, Гостомеля і Коцюбинського, то проекти землеустрою розробляються на підставі рішень Ірпінської міської ради про надання дозволу здійснювати розробку проекту. Отже, якщо громадянин отримав такий дозвіл від нашої ради, він може звернутися в КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро», або в іншу землевпорядну організацію, і там на основі цього рішення розроблятимуть проект. Без цього рішення починати розробку проекту не можна, рішення є підставою для розробки проекту землеустрою.
До речі, КП "Ірпінське земельно-кадастрове бюро" нині перебуває у стані, так би мовити, "зворотного реформування". Його хотіли приєднати до КП "Ірпіньжитлоінвестбуд". Потім від цієї ідеї відмовилися, скасували рішення Ірпінської міської ради щодо об’єднання. Залишили все, як було раніше. Щоправда, попередній керівник цього комунального підприємства звільнився і більшість спеціалістів (головний бухгалтер, два інженери-землевпорядники, юрисконсульт) також звільнилися. На нинішньому етапі четверо працівників плюс новий начальник Андрій Кравчук з КП "Ірпіньжитлоінвестбуд" будуть переводитися назад на старе місце роботи. У колектив увіллється свіжа кров – ще як мінімум два інженери-землевпорядники. Андрій Кравчук прийняв ситуацію, як кажуть, постфактум. На підприємстві вистачає вагомих проблем, громадяни занепокоєні, тому що є багато недовиконаної роботи, яку, зрозуміло, треба буде закінчувати.
Головна суть діяльності кадастрового бюро - узаконення земельної ділянки
А якщо власник ділянки захоче будуватися? Тоді укладає будівельний контракт, сам контролює будівництво і дозвільну документацію. Коли постає питання будівництва, або певних інших дій з земельною ділянкою, КП "Ірпінське земельно-кадастрове бюро" надає ряд конкретних послуг для цього, це, наприклад, встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або щодо поділу та об’єднання земельної ділянки, або відведення цієї ділянки у власність, зміна її цільового призначення. Наприклад, земельна ділянка має цільове призначення – для ведення особистого селянського господарства, а КП "Ірпінське земельно-кадастрове бюро" може підготувати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, наприклад, на для будівництва індивідуального житлового будинку, якщо це потрібно.
Отже, робиться проект, отримується ціла низка довідок і погоджень. Звісно, що ІМР має дати згоду на зміну цільового призначення земельної ділянки, якщо вважає це доцільним, а перед тим питання розглядається на депутатській земельній комісії. Якщо земельна комісія дає добро, рада затверджує, то відсканований проект подається в Держгеокадастр України, той відправляє його на екстериторіальне погодження, це означає, що проекти, які виготовляють ірпінські інженери-землевпорядники можуть перевіряти землевпорядні організації різних міст України. Робиться для того, щоб зменшити корупційні ризики, щоб певний інженер-землевпорядник не знав, від кого залежить погодження його проекту. Таке погодження приходить у електронному вигляді, його роздруковують і вставляють в проект, без цього Держгеокадастр України не реєструватиме справу. Отже, якщо Держгеокадастр також не вбачає ніяких проблем, людині видають на руки витяг з новим цільовим призначенням земельної ділянки. Справа приходить до КП "Ірпінське земельно-кадастрове бюро", тут її підшивають і передають в архів Держгеокадастру України.
На теперішній момент в роботі КП "Ірпінське земельно-кадастрове бюро" понад 330 справ, які треба завершити.
Які проблеми й виклики виникають?
Нагадаємо, що головне завдання землевпорядної роботи – узаконення земельних ділянок громадян. Звісно, виникають всілякі колізії. Приклад. Колись давно люди отримали земельну ділянку, побудували будинок, виросло одне покоління мешканців, друге, третє... Життя змінюється, технології швидко розвиваються... з'явилися кадастрові карти, державні реєстри... Доки син чи онуки просто мешкають в домі, проблем нібинема. Та коли ти вирішив садибу продати, подарувати, тоді випливає, що ти не можеш цього зробити, бо, скажімо, будівля – твоя власність, а земельна ділянка взагалі не твоя, не оформлена на тебе.
Тож КП "Ірпінське земельно-кадастрове бюро" розробляє технічні документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Наприклад, мешканці паркан поставили, і він стоїть вже сто років. Цю ділянку міряють, реєструють і вносять у публічну кадастрову карту. Якщо ця ділянка не вилазить на ділянки сусідів і вони дають свою згоду на такі межі (тобто сусіди погоджують між собою свої внутрішні відносини), то ділянка реєструється. Якщо сусіди проти, збирається комісія в земельному відділі і обговорює це питання. Проблеми виникають здебільшого у безтурботних людей, бо хитрунів вистачає.
Буває так, що ділянка, наприклад, ніким не використовується, і з'являється претендент нанеї. Тоді проводяться торги, можливо, не одні. Кожен з претендентів доводить, що саме він має право на цю чи іншу ділянку. Іноді кілька людей претендують на ділянку. Земельна комісія вирішує це питання, наприклад, знаходить консенсус: пропонує людям ділянки в інших місцях.
Буває ще така ситуація. Люди собі живуть в будинку, паркану нема, вони знають: тут у них город, тут яблуньки ростуть, далі квіти... А сусіди виявилися сучасними, "продвинутими", вирішили зареєструвати свою ділянку: приїхали геодезисти, зняли план, сфотографували... Сусіди геодезистам кажуть: ділянка у нас така і така. Потім йдуть до власників сусідньої "безпарканної" ділянки, просять: підпишіть акт погодження меж. Бабця, дідусь не зорієнтувалися, і, не знаючи нюансів законодавчих, підписали "бамагу". А геодезисти зробили зі слів, бо то їхні клієнти, люди самостійно вказують межі своїх ділянок або ці межі можуть братися зі старих державних актів, а до всього того ще є акт погодження меж. І от вже певний шмат землі вже не твій. Через п'ять років нащадки бабці і діда приходить в кадастрове бюро: хочемо зафіксувати свою ділянку. Геодезисти фотографують, а вона накладається на ділянку сусіда. І ця накладка вже не реєструється. Доводиться або жертвувати цим шматком, або подавати в суд...
Непорозуміння з літніми ірпінцями
Річ у тім, що нині в управлінській сфері відбувається осучаснення надшвидкими темпами, пояснює начальник КП "Ірпінське земельно-кадастрове бюро" Андрій Кравчук. Дуже багато молоді на керівних посадах, всі стараються йти в ногу з часом, вводяться сучасні технології при оформлені документів та облікові. Клієнтам похилого віку важко пояснити зміни, вони не можуть збагнути деяких речей. "Напевно, найтяжче в нашій роботі на даному етапі, – зауважує А.Кравчук, – це спілкування з людьми. Особливо у випадках, коли людина користувалась своєю земельною ділянкою 30-70 років, а сусід, скориставшись безпорадністю, забрав собі шматок... У таких випадках єдиний метод розв'язання проблеми – суд, бо "лагідний сусід" вже оформив ділянку собі в тих межах, в яких він захотів". До речі, за тиждень до землевпорядників навідується приблизно сто осіб.
Отже, з земельними питаннями громадян натепер розбираються в Ірпені п’ятеро фахівців, це, зокрема, два інженери-землевпорядники і два геодезисти, які у кабінеті не сидять, а "у полі знімають плани". Мають найняти ще двох сертифікованих інженерів-землевпорядників. Таких фахівців в Україні натепер трішки більше 5000, це не багато.
Насамкінець Андрій Кравчук акцентував: "Від наших колег-попередників залишилося багато того, що треба закрити. Читачі, які прочитають цей матеріал, нехай не бояться, що через пертурбації, зміну керівництва, вони документи не отримають або доведеться платити ще раз. Ми все надолужимо однозначно".
Володимир КОСКІН
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
У Кам’янському продають легендарний завод: які потужності має
Новини компаній
17:00
Вчора
ТОП 5 причин відвідати трансформаційний спа-дівичник під Києвом
Новини компаній
15:00
3 жовтня
Шнурки для взуття: вибір, догляд та корисні поради
Новини компаній
14:30
2 жовтня
Велика модернізація: Ірпінь вступає в новий опалювальний сезон з передовими технологіями VIESSMANN
Партнерський матеріал
15:01
1 жовтня
Переваги кукурудзяного наповнювача для гризунів
Новини компаній
14:00
26 вересня
11:00
25 вересня
Адвокат в Києві: Професійна допомога у складних ситуаціях
Новини компаній
12:36
16 вересня
Спецтема
Оголошення
09:16, Вчора
3
12:32, 21 вересня
2
14:00, 23 вересня
73
live comments feed...