• Головна
  • Нові правила оренди: як і що може змінитися
11:00, 30 липня 2018 р.
Надійне джерело

Нові правила оренди: як і що може змінитися

Нові правила оренди: як і що може змінитися

В Україні навіть з урахуванням падіння цін на квартири купівля житла є непідйомною для більшості сімей. Іпотечне кредитування практично не розвинене, а вартість оренди сягає розміру середньої заробітної плати. Щоб скоротити обсяг тіньового ринку та дати українцям можливість знімати житло, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства готує новий законопроект.

Забудовники опираються, а чиновники розраховують на бум

Ринок оренди нерухомості на 70% перебуває у тіні, підрахували в Мінрегіонбуді. Трохи краща ситуація в сегменті елітного житла, а ось власники бюджетних квартир поголовно не реєструють угоди і не платять податки, зазначає ріелтор Максим Бабуряк. Бюджет країни щорічно недоотримує мільярди гривень, але і це не головна проблема. Оренда житла більшості українців коштуватиме левову частку зарплати.

Наприклад, в столиці середня вартість “однушки” – близько 7 тис. грн, а середня зарплата – 11,7 тис. грн (дані з вакансій великого кадрового порталу). Тобтоза оренду доведеться віддавати приблизно 80% свого доходу.А враховуючи, що на плечах квартирантів – комунальні платежі, загальна вартість житла складе приблизно 90% середньої зарплати. На решту 10% доведеться якось виживати: харчуватися, одягатися, пересуватися містом.

Для порівняння – у столиці Франції навіть з урахуванням високих цін на оренду на одну середню зарплату можна зняти кілька квартир. А після орендних платежів на руках залишиться ще близько 2 тис. євро (середня зарплата – 3,7 тис. євро).

Чинні умови іпотечного кредитування, пояснюють у Кабміні, не дозволяють всім, хто потребує житла, придбати його. Конституція України гарантує кожному громадянину право на власне житло, і приблизно 650 тис. сімей вирішили ним скористатися за допомогою держави – зареєструвалися в чергу на отримання житла. Щоправда, з огляду натемпи вирішення квартирного питання, щоб забезпечити всіх, знадобиться приблизно 100 років.

У Кабінеті міністрів вважають: якщо дати забудовникам можливість будувати “орендні будинки” (в них будуть здаватися квартири), це дозволить з одного боку навести лад на ринку, а з іншого – забезпечить житлом тих, хто його потребує. “Реалізація законопроекту “Про оренду” дозволить протягом стислого терміну значно збільшити загальний обсяг житлового фонду України за рахунок дійсно доступного для більшості населення сучасного орендного житла, сприятиме залученню інвестицій”, – йдеться у пояснювальній записці однієї з редакцій документа.

Наразі забудовникам нецікаво зводити будівлі чисто під оренду. Якщо продати квартири, будівництво окупиться практично відразу ж. А ось інвестиція в будинки повертатиметься десятиліттями. Щоб зацікавити девелоперів, Мінрегіонбуд в одному з варіантів законопроекту “Про оренду”запропонував звільнити будівельників таких будинків від участі в розвитку інфраструктури населеного пункту.

Девелопери при будівництві багатоповерхівок віддають приблизно 4% від загальної вартості на розвиток (пайова участь). З огляду на те, що будівництво коштує мільйони доларів, це істотні суми. Представник однієї з великих компаній розповів OBOZREVATEL : навіть якщо звільнити від сплати внеску, будувати житло під оренду буде економічно недоцільно. У кожній квартирі доведеться зробити ремонт, поставити меблі. Загальна вартість таких квартир буде значно вищою за житло в “голих” новобудовах.

“Можна було б зацікавити звільненням від податку на прибуток, пільговим приєднанням до інженерних мереж, безкоштовним виділенням землі під будівництво”, – розповідає представник компанії-девелопера. Але далеко не кожен забудовник самостійно вкладатиме гроші в таке житло. Один з варіантів – залучити інвестиції, наприклад, запропонувати українцям вкладати кошти в такі будинки, щоби потім заробляти на оренді. Крім того, свій внесок могли б зробити державний та місцеві бюджети.

“Але тут питання. Якщо ми пропонуємо простим українцям інвестувати гроші в будівництво таких будинків, чи зможуть вони в майбутньому продати житло в таких будинках? Якщо йдеться саме про орендні будинки, то квартири в них просто здаються. Коли ти розумієш, що ніколи не зможеш продати нерухомість, стимул інвестувати в неї зникає”, – пояснює представник одного із забудовників.

У багатьох країнах такі будинки займають більшу частину житлового фонду, зазначає ріелтор Максим Бабуряк. Так, у США та Великобританії приблизно 30% від загального житла – орендні будинки, в Німеччині – 60%, а у Швейцарії – 70%. Але різниця в тому, що там люди можуть до кінця життя залишатися в найманому житлі, а ось українці найчастіше сприймають оренду як тимчасове рішення – поки не з’явиться можливість придбати власну квартиру.

“Якщо є хороша зарплата, заощадження і пенсія забезпечують безбідну старість, можна підписати договір і до кінця життя прожити в орендованому житлі. У нас же пенсіонери, м’яко кажучи, не можуть дозволити собі орендну плату. Вони не можуть платити навіть за оренду кімнати. Тому найчастіше квартири знімають молоді сім’ї, студенти”, – пояснює Бабуряк.

Нові правила оренди: що пропонують у Кабміні

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства на даний момент готує нову редакцію законопроекту “Про оренду” (минула була зареєстрована у 2016-му), пояснює заступник міністра Лев Парцхаладзе. Зараз у відомстві приймають пропозиції від зацікавлених сторін та експертів. Так, у новому законі мають прописати: чи зможе орендар викуповувати житло, хто повинен будувати такі будинки, як вибрати забудовника, чи потрібно створювати для таких будівельників пільгові умови, хто має платити комуналку тощо.

Однак у попередньому проекті документа вже є умови фінансування ринку. Так, розірвати договір оренди можна буде тільки в разі закінчення його терміну, банкрутства, знищення майна, смерті або ліквідації юридичної або фізичної особи, що володіє будинком.

Причому орендар має оформити страховку на житло, а власник квартири – зареєструвати його за місцем проживання. Підвищувати вартість оренди можна тільки раз на рік, а для цього потрібно попередити орендаря письмово за місяць з обґрунтуванням підвищення.

“Зміна розміру плати за користування орендним житлом в орендних будинках може здійснюватися не частіше, ніж один раз на рік. Власник або керівник орендного будинку зобов’язаний письмово повідомити наймача про зміну розміру плати за користування житловим приміщенням та/або зміну вартості відшкодування комунальних послуг не пізніше ніж за один місяць до зміни, надавши обґрунтування”, – йдеться у документі.

Ріелтор Антон Кувець впевнений: оренда житла в таких будинках, якщо керуватися зазначеними правилами, буде навіть вищою, ніж середня його вартість. Як пояснює експерт, якби весь ринок вийшов із тіні, 18% від оренди прибутку треба віддавати державі у вигляді податку. “Звісно, власник житла не буде отримувати менше і на 18% підвищить свою ціну. І страховка квартири – це ще приблизно 800-1000 грн”, – пояснює Кувець. В результаті оренда житла в таких будинках може виявитися на 15-20% дорожчою, ніж на “сірому” ринку.

Щоб вивести ринок з тіні, доведеться посилити перевірки. Наприклад, карати за несплату податків.

Читайте також: Фонд соціального страхування України інформує.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#нерухомість #правила #оренда
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...