• Головна
  • Івана Купала: історія, традиції, заборони
09:40, 6 липня 2019 р.

Івана Купала: історія, традиції, заборони

Івана Купала: історія, традиції, заборони

В ніч з 6 на 7 липня в Україні відзначатимуть одне з найпопулярніших народних свят – Івана Купала. Основні традиції на свято Івана Купала – стрибки через ритуальне багаття, ворожіння, пошуки цвіту папороті – все це абсолютно не узгоджується з християнством і нерідко засуджується церквою.

Івана Купала 2019: історія свята

Івана Купала, як відомо, вперше почали святкувати ще в язичницькі часи, до прийняття християнства в Київській Русі в 988 році. Це одне з найвідоміших свят східних слов'ян, присвячене літньому сонцестоянню і найвищому розквіту природи.

Раніше воно відзначалося 24 червня, коли спостерігаються одні з найкоротших ночей в році. Разом з переходом з Юліанського на Григоріанський календар його дата змістилася на 7 липня (з 1918 року).

День Івана Купала завжди вважався магічним і присвячувався божеству родючості на ім'я Купало. Тоді люди вірили, що на Івана Купала духи землі, води і вогню говорять з людьми і в ніч на свято до них можна максимально наблизитися. Вважалося, що це може як нашкодити, так і дати людині невичерпні сили і прихильність природи.

Саме природа є "основним об'єктом" шанування в цей день. Вважається, що на Івана Купала особливу силу мають обряди, які виконуються поблизу природних джерел води і вогню. Головними атрибутами обрядів і ворожінь є "дари природи": квіти, трави, земля, камені та інше.

Читайте також: Івана Купала в ірпені: афіша заходів

Ворожіння на Івана Купала: стрибки через багаття і пускання вінків по воді

Івана Купала: історія, традиції, заборони, фото-1

Основними традиціями є стрибки через багаття і пускання вінків з польових трав і квітів по воді. Також прийнято здійснювати вночі обмивання у водоймах і очищати душу та помисли за допомогою вогню під відкритим небом.

Ті, хто хоче омолодити свою душу, а також повеселитися, можуть вдатися до цілого ряду купальських обрядів. Наприклад, в цей день дівчатам прийнято було гадати на судженого, а пари стрибали через багаття заради веселощів і забави, а заодно – для залучення в будинок достатку.

Перестрибуючи через багаття пари подумки просили у духів допомоги і якщо вдалося під час стрибка оминути полум'я – духи нібито обов'язково дадуть бажане.

Найупізнаваніша розвага і ворожіння на Івана Купала – пустити вінок по воді. За траицією, це допомагало з'ясувати про майбутнє у коханні і про своє життя взагалі. В середину вінка поміщали свічку і відпускали його за течією. Якщо вінок пішов на дно відразу ж – коханий розлюбив. Вінок пристав до берега – доведеться чекати весілля як мінімум ще рік. У кого вінок буде плавати найдовше, та буде найщасливішою, а у кого свічка довше прогорить, дівчина проживе довге життя.

Читайте також: Ірпінчан запрошують на фестиваль Трипілля

Заборони на Івана Купала: що категорично не можна робити

В наші дні Купала є ледь не єдиним язичницьким святом, яке збереглося в традиційному вигляді. Отже, крім традицій і прикмет варто дотримуватися і заборон:

  • У ніч на Івана Купала не рекомендується спати, оскільки вважається, що саме в цей час прокидається всяка лісова нечисть.
  • Жінкам слід побувати біля вечірньої ватри і тільки потім відзначати свято. Уникають цього тільки відьми.
  • Членам сім'ї на Івана Купала краще нічого не давати, не продавати і не позичати. А знайдені на дорозі гроші, навіть якщо сума велика, піднімати не варто. В іншому випадку, це може накликати на родину бідність.
  • Вагітним в ніч з 6 на 7 липня слід триматися подалі від води, також як літнім людям і дітям. Їх слабким організмам нечисть може в цей час принести шкоду.

Читайте також: Куди піти на вихідних. 6-7 липня

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Ірпінь #Ирпень #новини #Івана Купала #традиції #заборони #історія
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Останні новини
Оголошення
live comments feed...