Смерть короля і народження ідеології

У січні 1793 року король Франції Людовік 16-й був засуджений і страчений. На гільйотину його відправили парижани, якими 800 років до того керували королі. Французька революція є епохальною подією Західної цивілізації. Тут відбувся злам традиційної системи суспільних відносин. Тепер не тільки аристократи, а й широкі маси населення отримали право на владу. Світ вступив у епоху масової політики і виборів.

Смерть короля і народження ідеології, фото-1

Страта короля Франції

Вчені почали замислюватися над тим, що спонукає людей до того чи іншого вибору, що керує їхніми судженнями і настроями. Французький філософ, політик та економіст Антуан Дестют Де Трасі заявив, що поряд з усіма відомими на той час науками, такими як біологія, астрологія, є наука «ідеологія». Від грецьких слів idea – ідея, образ і logos – слово.

Смерть короля і народження ідеології, фото-2

Антуан Дестют Де Трасі

На думку Де Трассі, ідеологія має стати наукою про створення і поширення «правильних» ідей, які сприятимуть соціальному прогресу. На той час стояло банальне питання - подолання середньовічних забобонів серед людей.

Де Трасі розглядав ідеологію як цілком конкретну й прикладну науку-технологію «правильного» впливу на суспільну свідомість засобом селекції, інтерпретації та поширення тих чи інших ідей.

Ідеологія як атом. Може бути бомбою, а може крутити турбіну і виробляти енергію.

На цьому технологічний підхід до ідеології вичерпався. Розвитку дана «наука» не отримала протягом наступного ХІХ століття. І тільки у ХХ столітті в тоталітарних СРСР та Третьому Рейху режими застосували ідеологію в тому світлі, як її означив батько цього терміну – як науку і технологію управляння масами. Ідеологія, як моносистема ідей про суспільство і державу була основою цих жахливих тоталітарних утворень. Внаслідок чого у пострадянських країнах можна говорити про певний страх ідеології. Але про це трохи пізніше.

Але замовчувати це питання в сучасній Україні не можна. Треба розуміти, вивчати і розбиратися. Бо не буде своєї ідеології – прийде чужа.

Максим Плешко, політолог, кандидат філософських наук, експерт у сфері ідеології

Ірпінь Ирпень новини ідеологія наука історія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі