• Головна
  • В Ірпені виявили історичну сенсацію: підпільний уряд УНР (ВІДЕО)
Ірпінчанам на замітку
09:48, 25 березня 2021 р.
Надійне джерело

В Ірпені виявили історичну сенсацію: підпільний уряд УНР (ВІДЕО)

Ірпінчанам на замітку
В Ірпені виявили історичну сенсацію: підпільний уряд УНР (ВІДЕО)

100 років тому в березні 1921 року в Ірпені розміщувався підпільний уряд Української народної республіки (УНР), який готував загальноукраїнське повстання.

Про це стало відомо у результаті зустрічі з істориком-дослідником теми всеукраїнського повстання Стрілько Валентиною Василівною.

Виходячи з історичного контексту, після того як уряд УНР відступив в еміграцію і армія відступила за польський кордон, в Україні залишилося підпілля, яке готувало повстання. За задумом, коли армія УНР відновлена і доукомплектована мала перейти кордон і почати наступ із Заходу, повстання мало на місцях прибрати більшовицьку окупацію і взяли владу у свої руки.

«Керівник повстання Іван Чепілко отримав повноваження від Симона Петлюри про створення підпілля та підготовку до повстання. Він був досвідченим політиком, був керівником центрального українського комітету та допомагав у військовому забезпеченні армії. За освітою він був медиком, але ставйого участі було створено підпільні комітети та осередки»,- зауважує історик Стрілько Валентина Василівна.

На жаль, повстання було приречено, адже у складі п’ятірки лідерів був сексот, який ймовірно працював на два фронти, оскільки зливав інформацію у ЧК, яке готувало арешти, а також попередив своїх про те, що в Києві ці арешти будуть здійснюватися. Підпільний уряд УНР у короткий термін вимушено перебрався до Ірпеня, де орендували будинок по вулиці Шевченка, 4. Весь час за ними йшло спостереження і вже 18 березня в Ірпені їх всіх арештували. Керувала операцією арештів тоді Москва. 

Вулиця Шевченка, 4, яка фігурує у документах і де був підпільний уряд УНР, сьогодні в Ірпені називається Гайдамацька. Хоча ця вулиця не підпадає під декомунізацію, але, як зауважує депутат Ірпінської міської ради Максим Плешко, знайдеться вулиця, яку перейменують на честь Івана Чепілко. Далі місцева влада подумає і про широке вшанування цих історичних подій і людей.

«Такі факти і події нагадують нам про те, що незалежність дісталась Україні незадарма. Ми чітко розуміємо, що 100 років тому була велика й довготривала війна УНР проти окупанта, яку ми, нажаль, програли. А потім була колетивізація, Голодомор, період розстріляного відродження та інші нещастя. А програли ми ту війну тому, що невелика частина населення розуміла, що для того, щоб конкурувати з іншими націями, нам потрібна власна держава. На жаль, тоді такі герої як Чепілко були в меншості, але Україна боролася за свою незалежність. І ця зустріч з істориком сьогодні зайвий раз це доводить»,- додає депутат.

Підписуйтесь на нас у ФейсбукІнстаграм та Телеграм, щоб не пропустити цікавих та актуальних новин Ірпеня та регіону!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сайт Ірпеня #Ірпінь #УНР #підпілля Ірпінь #історія Ірпеня #Київщина
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...