У слов'янських народів гончарний промисел зародився ще в доісторичну епоху. Спочатку стародавні гончарі використовували ліпну техніку, хоча форма такого посуду була не ідеальна, зате асортимент її в ті часи був великий: різні горщики, глечики, корчаги та багато іншого. В період 9-10 століття місцеві жителі користувалися керамікою, повністю виготовленою вручну. Гончарний круг з'явився в 11 столітті, що призвело до появи нового виду промислу. Гончарство на Русі було одним з найважливіших та почесних ремесел. Мало не в усіх великих містах і в багатьох селах існувало гончарне виробництво, що підтверджує екскурсія до музею українського гончарства в Опішному.

Асортимент гончарних виробів

У всіх місцевих центрах асортимент вироблених виробів був різноманітний, у такому посуді готували їжу на вогні, в печі:

  • глечики,
  • корчаги,
  • горщики,
  • чашки,
  • маслянки, латки.

Різноманітні глечики, кружки, горщики, виконані в старовинних техніках - все це представлено в залах національного музею-заповіднику українського гончарства в Опішному. Крім того, відвідувачі музею можуть познайомитися з унікальними авторськими керамічними скульптурами народних художників та початківців майстрів, можуть побачити сучасне керамічне мистецтво, помилуватися збереженими старожитностями.

Глиняні вироби

Протягом століть з глини робили як кухонне начиння, так і предмети розкоші. У наші дні цей матеріал не тільки не втратив актуальності, але навіть, здається, придбав друге життя. Глина може бути білого, сірого, чорного, блакитного, зеленого, коричневого, червоного та жовтого кольорів. Забарвлення глини зазвичай залежить від впливу органічних речовин, деякі мають властивість вигоряти при випалюванні. Наприклад, чорну глину можна зробити білою, якщо її обпалити. Перш ніж починати роботу на колі необхідно відчути глину, пом'яти, зліпити щось вручну. Іноді в такі моменти у майстра народжується ідея про те, яким має стати майбутній виріб, глина сама підказує.

Серед експонатів музею можна побачити зразки виробів з кераміки для щоденного використання, керамічні вироби, типові саме для нашого краю. Також в музеї представлені справжні предмети одягу та кухонного начиння, що відображають місцеві звичаї і традиції, деякі з яких вже перестали існувати. В гончарній майстерні під керівництвом досвідченого майстра можна не тільки насолодитися роботою на гончарному крузі, а й почути розповідь про цей дивовижно природний матеріал.