Вже кілька років поспіль в Верховній Раді виникають активні обговорення можливості легалізації інтимної індустрії, яка в Україні досі знаходиться в тіні. І кожного разу все більше депутатів висловлюється за кардинальне рішення проблемного питання, спираючись на успішні приклади узаконення проституції в європейських країнах. Однак, коли справа доходить до реальних дій, більшість політиків відмовляють в підтримці, боячись всенародного осуду. Наприклад, коли в 2015 році депутат Андрій Немировський виніс на розгляд ВР реальний законопроект про легальний статус індивідуалок та інтим-закладів, переважна більшість діячів виступили проти, через що документ був відкликаний. Однак зараз все більше відомих людей звертають увагу на популярну в Європі шведську модель легалізації, яка допомогла кільком країнам успішно побороти тіньову індустрію. Тай самі проститутки України вже готові до законної роботи – на сайті https://hot-love.net/prostitutki-kharkova майже всі опитані путани Харкова висловились за легалізацію.

 

Специфіка шведського алгоритму

 

На відміну від Нідерландів, де секс-професія цілком легальна і дозволена в переважній кількості міст, в Швеції вирішили піти шляхом криміналізації клієнта. Тобто працювати проституткою і пропонувати інтим за гроші в країні не заборонено, однак придбання подібних послуг карається законом. В результаті, дівчата за викликом вільні працювати в такому форматі, в якому їм зручно, але через переслідування замовників у повій практично не лишилося клієнтської бази, тому за кілька років секс-індустрія занепала.

 

Шведське суспільство відводить проституткам роль жертви обставин, тому їх ніхто не засуджує і не переслідує. Більш того, в країні багато соціальних проектів і програм, орієнтованих на допомогу дівчатам за викликом – їм допомагають знайти житло, освоїти нову професію, підібрати роботу і повернутися до нормального життя. З повіями працюють психологи, юристи і медики, завдяки чому вихід з інтим-індустрії проходить швидко і безболісно. А покупцям секс-послуг відводиться роль злочинців, що користуються тяжкими матеріальними обставинами дівчат – при затриманні їм загрожує великий штраф чи навіть тюремний строк при повторному порушенні.

 

Актуальність моделі для України

 

Шведську модель вважають однією з самих успішних, адже завдяки їй лише за перший рік кількість повій в країні зменшилась майже вдвічі. Однак такий підхід побудований на позитивному сприйняті секс-працівниць, тоді як в Україні проституція розцінюється, як аморальне і непристойне явище. Дівчата зазнають переслідувань зі сторони моралістів та релігійних фанатиків, котрі вважають забороненими будь-які прояви людської сексуальності. Повії Львова та інших великих міст відмічають, що хоч раз в житті відчували себе некомфортно через засудження інших осіб. Тому, навіть якщо українські політики все ж візьмуть на озброєння шведську модель, спочатку потрібно буде попрацювати над людським сприйняттям – вести просвітницьку діяльність та відстежувати мінімальні негативні дії в бік індивідуалок.

 

Крім того, для успішної легалізації доведеться суттєво змінити поточне законодавство, видаливши чи змінивши статті, де секс за гроші вважається злочином. Наразі в Україні передбачена адміністративна відповідальність за індивідуальну проституцію і кримінальна за організацію інтим-закладів чи звідництво, тобто країна знаходиться на початковому етапі декриміналізації професії.