фото з сайту: palmira.kiev.ua

З яскравим весняним сонцем після зимової сплячки прокидається і наш організм. На думку психологів на зміну пір року насамперед реагує наша психіка.

Хочеться змін, творчості, змінити імідж, закохатися, загалом, хоч щось робити! Але не всім. Є й такі, хто з приходом весни стає дратівливим і занурюється в пригнічений настрій. Що відбувається, яка природа почуттів, які нас охоплюють?

Весняне загострення або депресивний розлад - це термін, яким позначають зміни в організмі під час перших теплих місяців. У медичних довідниках такого поняття немає: під загостренням зазвичай розуміють комплекс симптомів на кшталт перепадів настрою, сонливості та пригніченості.

Зміни настрою виникають через те, що за зиму організм сильно втомлюється: зазвичай ми отримуємо недостатньо сонячного світла, а наша їжа не особливо багата на вітаміни. Навесні організм починає екстрено пристосовуватися до нових умов навколишнього середовища - підвищення температури, зміни тиску і збільшення світлового дня. Цей процес може виявитися далеко не легким.

Причини сезонного загострення

Зміна вироблення мелатоніну

Мелатонін - це гормон, який контролює наш циркадний ритм, тобто синхронізує роботу організму з часом доби. Коли сонячне світло потрапляє на сітківку ока, вироблення мелатоніну знижується, а в темряві збільшується. Це дає організму сигнал, що пора спати.

З приходом весни світловий день стає довшим, кількість мелатоніну зменшується, і в сон нас хилить набагато менше. Зміна біоритму й адаптація організму до нового режиму призводять до проблем зі сном і провокують погане самопочуття - внутрішньому годиннику потрібен час, щоб звикнути до нових умов.

Брак вітамінів і мінералів

Після довгої зими у нас часто виникає дефіцит вітамінів і мінеральних речовин, адже в холодну пору року ми переважно споживаємо важку вуглеводну їжу. Крім того, вибір овочів і фруктів у зимовий період досить мізерний. Тому весну ми зустрічаємо з ослабленим імунітетом, і тілу важче пристосовуватися до зміни пори року.

На які симптоми слід звернути увагу

фото з сайту: palmira.kiev.ua

Ви відчуваєте занепад сил, стаєте дратівливим, з'являється постійна втома. Постійно хочеться спати, з'являється апатія. Виникають головні болі або запаморочення. Усе це наслідки втоми організму після довгої зими й адаптації до нових погодних умов.

Але іноді причина поганого самопочуття набагато серйозніша: всі ці ознаки можуть свідчити про особливий тип депресії, сезонний афективний розлад. Захворювання зазвичай проявляється в осінньо-зимовий період, але може загостритися і навесні.

Сезонна депресія відрізняється від весняного загострення тим, що протікає набагато важче. До її симптомів належать:

  • пригнічений стан протягом довгого часу;
  • втрата інтересу до речей і занять, які раніше приносили задоволення;
  • відсутність енергії;
  • дратівливість і сльозливість;
  • труднощі з концентрацією уваги.

Крім того, на сезонний афективний розлад можуть вказувати:

  • безсоння;
  • втрата апетиту;
  • втрата ваги;
  • підвищена тривожність.

Хто перебуває в групі ризику

Люди з хронічними захворюваннями

Навесні набагато важче чинити опір хвороботворним бактеріям через зниження захисних сил організму, нестачу вітамінів і мінералів та стрибки настрою. Усе це спричиняє загострення хронічних хвороб, наприклад гаймориту або циститу. Окремо варто виділити алергіків - для них весна проходить особливо важко.

Емоційно нестійкі люди

Якщо ви не з чуток знаєте, що таке емоційне вигорання і часта зміна настрою, будьте обережні - навесні ці стани можуть загостритися.

Люди з психічними захворюваннями

Це може бути як прояв сезонної депресії, так і загострення інших хвороб, наприклад біполярного розладу.

Як полегшити цей період

Дотримуйтеся режиму сну

З приходом весни ви можете страждати через безсоння або ж, навпаки, зайву сонливість. Тому дуже важливо налагодити свій режим: повноцінний сон допоможе привести до ладу нервову систему й адаптуватися до довшого світлового дня.

Частіше бувайте на свіжому повітрі

Завдяки тому, що навесні ми отримуємо більше сонячного світла, в нашому організмі синтезується більше вітаміну D. Він зміцнює імунітет і допомагає боротися з депресією - те що треба у весняний період.

Не забувайте про фізичні навантаження

Регулярні заняття спортом знижують рівень стресу і підвищують настрій.

Вчасно звертайтеся до лікаря

Якщо ви помітили, що ваш стан погіршився і симптоми весняного загострення або сезонної депресії заважають звичному способу життя, відразу ж ідіть до лікаря. Тільки він зможе правильно підібрати лікування і допомогти вам повернутися до комфортного життя.

Автор: Попандопуло Павло Миколайович