Що таке аутизм? 

Дитячий аутизм — серйозне порушення розвитку нервової системи, яким страждає, за різними даними, 1 дитина зі 160 (за деякими оцінками, 1 з 50). 

Виявляється аутизм, насамперед:

  • порушеннями спілкування та соціальних функцій, 

  • проблемами з мовленням, 

  • розумінням та виконанням інструкцій, 

  • небажанням спілкуватися з оточенням, 

  • відстороненістю та прагненням до самотності. 

Другий обов'язковий симптом аутизму — одноманітність чи стереотипність поведінки. 

У дитини можуть бути рухи, що повторюються: махи руками, стрибки на місці, біг по колу, ляскання в долоні, а також обмежені або одноманітні інтереси або звички. 

Часто такі діти надмірно цікавляться, наприклад, автомобілями, поїздами, колесами, рідше різними символами, цифрами, прапорами, вивісками.

Ознаки аутизму з'являються до 3 років.

На сьогодні термін «аутизм» поступово замінює точніший діагноз — «розлад аутистичного спектру». 

Введення цього терміну підкреслює, що той самий діагноз може виставлятися дітям з абсолютно різною вираженістю симптомів, рівнем інтелекту, а також причиною захворювання. Тобто не можна відкинути діагноз «аутизм» на підставі, що дитина «не схожа» на інших дітей з подібним розладом або не має тих чи інших проявів.

Цей розлад може проявлятись у вигляді широкого спектра симптомів і тяжкості. 

Якщо ви отримали діагноз аутизм чи, навіть, підозру на розлад аутистичного спектра (РАС), не зволікайте! 

Рання діагностика РАС в поєднанні з ефективною корекцією має серйозне значення у досягненні позитивних результатів від лікування. 

Поки не існує ліків від аутизму, але комплексна терапія може допомогти поліпшити соціальні навички дитини та покращити якість життя. 

Методи лікування розладів аутистичного спектра

Потрібно розуміти, що позитивний ефект можна отримати лише при комплексному підході, тому в терапії можуть бути залучені:

  • Логопедична методика — логопед допоможе покращити навички спілкування та зрозуміло висловлювати свої потреби та бажання.

  • Сенсорна методика — використовується в комплексній терапії дітей з РАС. Допомагає легше навчитись побутовим навичкам, таким як одягання, використання посуду і так далі. Також сприяє покращенню соціальної поведінки.

  • Фізіотерапія — допомагає дитині відчувати краще своє тіло. Спрямована на навчання та вдосконалення ходьби, сидіння, координації, рівноваги дітей з РАС.

  • Фармацевтична терапія — може полегшити деякі поведінкові особливості дітей з розладами аутистичного спектра, такими як: дратівливість та агресію.

  • Поведінкова та освітня терапія — підбирається індивідуальна програма, яка допоможе зменшити прояви проблемної поведінки й буде сприяти вивченню нових навичок.

  • Масаж — сприяє розслабленню мʼязів та зняттю тонусу у дитини. 

Окремо зупинимось на тих рекомендаціях, які  надасть лікар функціональної медицини для зменшення симптомів прояву аутистичного розладу. 

Харчування

Педіатр розробить спеціальний план харчування, враховуючи особливості дитини. Він буде спрямований на виключення з раціону тих продуктів, які дитина не може перетравити та натомість на збагачення дієти продуктами, які дозволять уникнути дефіцитів вітамінів та нутрієнтів.

Для дітей з РАС будуть ефективними безглютенова, безцукрова і безлактозна дієти. Виключення глютену і лактози з раціону зможуть покращити поведінку дитини з розладом і зменшити прояви симптомів аутизму. 

Перед призначенням такої дієти, педіатр призначить необхідні тести на виявлення реальної необхідності цих обмежень. 

Оскільки дієта буде обмежувати вживання ряду продуктів, дитина може недоотримувати деякі поживні речовини: 

  • кальцій;

  • клітковину;

  • вітаміни A, D і B. 

Для підтримки організму і, щоб уникнути дефіцитів цих нутрієнтів, лікар  призначить прийом додатково вітамінних і  мінеральних дієтичних добавок

Підтримка функції метилювання

Часто діти з розладом аутистичного спектра мають порушений цикл метилювання. 

Метилювання відповідає за вироблення та відновлення ДНК в організмі, а також за належне функціонування клітин. Це допомагає запобігати аутоімунним і хронічним захворюванням, а також протистояти інфекціям. 

Впорядковане функціонування метилювання залежить від вітамінів групи B, які відповідають за розвиток клітин в організмі та відіграють значущу роль в багатьох фізіологічних процесах, наприклад: 

  • у виробленні дофаміну, який впливає на поведінку, увагу, зміну настрою, здатність навчатись; 

  • у виробленні білків, CoQ10, карнітину, холіну;

  • здатності організму до детоксикації; 

  • у виробленні мелатоніну, який впливає на цикл сну; 

  • у виробленні серотоніну, який впливає на настрій та тривожність;  

  • у виробленні мієліну, який необхідний для нормального функціонування нервової системи. 

Дитині призначать тести, які визначать здатність до метилювання: це може бути аналіз крові на гомоцистеїн, панель метилювання, аналізі сечі на органічні кислоти, або Метаболомікс, генетичні тести. 

Оптимізується цикл метилювання у дитини з діагнозом аутизм шляхом: 

  1. Дотримання дієти: необхідно включити в раціон багато зелених листових овочів та якісні білки, а також, навпаки, зменшити споживання зернових, які можуть погіршити вже порушений цикл метилювання. 

  2. Підбором фізичних вправ, які допоможуть підтримати цикл метилювання. 

  3. Складанням плану прийому дієтичних добавок: метильованої  фолієвої кислоти, вітамінів B6 і метильованої B12, а також інші вітаміни групи B, магнію. 

Ці добавки призначаються і контролюються лише лікарем. 

Детоксикація організму

Накопичення важких металів і інших токсинів може обтяжувати симптоми аутистичного розладу. 

Тому при таких розладах чи підозрі на них лікар зазвичай призначає тест на наявність важких металів в сечі. І далі складе план детоксикації й підтримки організму. 

Це лише частина рішень, які може запропонувати інтегративний педіатр для корекції симптомів РАС. 

В Києві консультацію педіатра з питань РАС, діагностиці та терапії можна отримати в Клініці Святого Даміана Цілителя

Крім цього у цій клініці можна здати й основні необхідні тести — панель метилювання, аналіз сечі на органічні кислоти, на важкі метали. 

Тести проводяться в американській лабораторії Genova Diagnostics. В клініці є медсестри, які вміють працювати з дітьми та не доведеться возити дитину в кілька лабораторій і створювати додатковий стрес. 

Тож тепер ви знаєте, куди можна звернутись за консультацією інтегративного педіатра з питань аутистичного розладу в Києві.