Із 24 лютого 2022 року Російська Федерація здійснила повномасштабне вторгнення до України в звʼязку із чим було введено воєнний стан в країні. Значна кількість чоловіків відразу стала на захист своєї Батьківщини з метою дати відсіч ворогу, через це кількість військовослужбовців в державі зросла. Це призвело до того, що Україна суттєво збільшила свої видатки на виплати військовослужбовцям під час виконання бойових завдань та загалом за несення служби в ЗСУ, проте не завжди вчасно їх виплачує як того вимагає законодавство. В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики. А тому у цій статті ми розглянемо, які проблеми існують під час виплат військовослужбовцям в Україні.

Які найбільш проблемні питання виникають під час виплат військовослужбовцям?

Станом на вересень 2023 року військовослужбовці мають право отримувати бойові виплати розміром у 100 тис., 50 тис та 30 тис. грн.

Відповідно до постанови КМУ від 28 лютого 2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану” 100 тис. виплачується тим військовим, що безпосередньо приймають участь на лінії зіткнення із ворогом на підставі бойових наказів та розпоряджень. Саме ці документи є підтвердженням того, що військовослужбовець дійсно брав участь у бойових діях, і таким чином має право на виплату. Інші виплати виплачуються військовослужбовцям, що не беруть участь на лініях зіткнення, проте виконують бойові накази.

Найбільш проблемне питання виникає на практиці - це якраз щодо виплат в розмірі 100 тис. грн, тому що військовим оголошують бойовий наказ в усній формі, при цьому ніде його ніхто не фіксує, що призводить до невиплат відповідних сум в майбутньому.

Інша проблематика виникає тоді, коли відбувається перехід військовослужбовця з однієї частини до іншої. Під час цього переходу відповідні документи, що підтверджують участь особи у бойових діях можуть не передаватися (як умисно, так і через надмірне навантаження військової частини) на нове місце перебування військовослужбовця, що врешті решт призводить до втрати бойових виплат.

Наступною проблемою, яка досить часто трапляється на практиці є те, що військова частина в якій проходить службу громадянин не подає накази на бойові виплати військовослужбовцям. Тобто, особі в усному порядку доносять те, що вона повинна виконати бойове завдання на фронті, а в паперовому вигляді цього не відображають і як наслідок військовослужбовець гарантовані виплати державою не отримує.

Що робити, якщо ви потрапили в одну із подібних ситуацій?

Якщо вам більше 3 місяців не приходять відповідні бойові виплати, то для початку потрібно зʼясувати у військовій частині наявність наказів та розпоряджень про безпосередню вашу участь у бойових діях на фронті. Військова частина може як піти вам на зустріч та надати всю необхідну інформацію щодо цих документів, або навпаки відмовити у задоволенні прохання. У разі відмови від надання цих документів ви маєте можливість оскаржити такі дії військового керівництва особисто звернувшись із позовом до адміністративного суду України або реалізувати це право через вашого законного представника.

Таким представником може бути адвокатське обʼєднання “Брати Федорови”, оскільки наша команда спеціалізується саме на вирішенні проблем із отриманням належних виплат військовослужбовцями. Крім того, ми маємо ґрунтовні знання у сфері військового права, що дозволяє нам надавати тільки якісну юридичну допомогу та надійно захищати ваші інтереси в суді. А тому не зволікайте та звертайтесь за консультацією!