Комплекс Омега-3 стає все більш актуальним у галузі охорони здоров'я, оскільки відіграють важливу роль у здоров'ї серця, мозку та загального стану організму. Існує три типи жирних кислот Омега-3 — ALA (альфа-ліноленова), EPA (ейкозапентаєнова) і DHA (докозагексаєнова). Перші два типи зустрічаються в рослинах, а останній — у морепродуктах, м'ясі та яйцях. Image Якщо необхідну кількість незамінних жирних кислот неможливо отримати з їжі, можна приймати спеціальні добавки Омега-3, які виробляються на основі риб'ячого жиру, олії криля або водоростей.

Як організм сигналізують про нестачу жирних кислот ALA, EPA та DHA

На дефіцит може вказувати низку ознак, включаючи:

  1. Сухість волосся та шкіри — жирні кислоти допомагають утримувати вологу, а також попередити пігментацію шкірних покривів та запалення, спричинені ультрафіолетовим випромінюванням. Вони підтримують гомеостаз шкіри, тому вона залишається еластичною, зволоженою та здоровою. Недолік може спричинити лущення, шорсткість шкіри та призвести до шкірних захворювань, таких як дерматит та псоріаз. Збільшення споживання Омега-3 стимулює зростання волосся, запобігає їх сухості, ламкості та випадіння.
  2. Почуття тривоги або депресія — у людей із розладами настрою зазвичай нижча концентрація поліненасичених жирних кислот (ПНЖК), які містяться в Омега-3 та інших ненасичених жирах. Є відомості, що у жителів країн із низьким споживанням риби спостерігається вищий рівень депресії. Омега-3 допомагає підтримувати здоров'я мозку та захищають від перепадів настрою.
  3. Болі в суглобах — нестача ПНЖК може обмежити рухливість суглобів, викликати запалення, призвести до втрати гнучкості та посилення болю, оскільки жир відповідає за підтримку структурної цілісності клітин. Споживання Омега-3 сприяє зменшенню ранкової скутості, хворобливих та набряклості суглобів у пацієнтів, які страждають на артрит, включаючи ревматичний.
  4. Підвищений артеріальний тиск — Омега-3 відома як «корисні для серця жири» і пов'язана зі значно нижчими рівнями систолічного та діастолічного артеріального тиску, оскільки зменшує рівень тригліцеридів та запобігає утворенню атеросклеротичних бляшок.
  5. Зайвий жир на животі — нестача ПНЖК може призвести до того, що в організмі зберігатиметься або накопичуватиметься жир на животі. Попри те, що споживання Омега-3 не сприяє загальній втраті ваги, вони дійсно допомагають запобігти подальшому її набору та зменшити жирові відкладення, оскільки безпосередньо впливає обмін жирів і прискорює метаболізм.

Image На цей час розходяться думки про добову норму споживання EPA та DHA, але загальні рекомендації для чоловіків 1,6 г, для жінок — 1,1 г, причому для вагітних доза може бути збільшена до 3 г.