Перш за все з’ясуємо, що таке комплаєнс? Комплаєнс — це дотримання визначених положень, стандартів чи умов, наведених у різних сферах діяльності. У світі бізнесу комплаєнс передбачає законність усіх дій компанії, починаючи від вищого керівництва до відділів і працівників. Відповідно до перевірки на комплаєнс з боку контрагентів важливо підтвердити свою відповідність законодавству, встановленим правилам, стандартам, а також умовам укладених угод. Більше інформації про комплаєнс в Україні доступно за посиланням https://youcontrol.com.ua/articles/vse%2C-shcho-neobkhidno-znaty-pro-komplaiens/.

Для чого дотримуватись комплаєнсу?

Мета комплаєнсу полягає в уникненні потенційних загроз для підприємства:

  • фінансові — заборона на проведення операцій через рахунки, недійсність економічних угод;

  • операційні — проведення виїзних перевірок, штрафи, санкції проти керівного складу;

  • бізнес-ризики — тимчасова зупинка діяльності, анулювання ліцензій.

Бізнес нині зіткнувся з багатьма ризиками, які не лише зростають, а й поширюються, підпорядковуючись економічному та політичному контексту у різних країнах світу. Одними з останніх таких прикладів є нові вимоги до комплаєнс-перевірок в бізнесі, спричинені воєнним станом в Україні. Ці трансформації зачепили всі галузі без винятку.

Санкції – це важливий, складний, але далеко не єдиний аспект у сфері комплаєнсу. Вони насправді не нові. Перевірка на предмет відповідності санкціям була актуальною й раніше. Дотримання санкцій — це стратегія на довгострокову перспективу.

Порушення санкцій може коштувати бізнесу дуже дорого у будь-якій точці світу. Навіть якщо ви дотримуєтеся закону і вважаєте, що ці обмеження вас не торкнуться, існує ризик через недбалість у співпраці з проблемним партнером, через що ваш бізнес також може потрапити під санкції та обмеження.

Яка різниця у комплаєнсі в Україні та за кордоном?

У багатьох компаніях уже налагоджений процес перевірки українських контрагентів, але виявляється, що перевірка закордонних партнерів часто стає складною задачею. З урахуванням зростаючих ризиків для українських компаній у часи війни важливо приділяти особливу увагу перевірці контрагентів при виході на зовнішні ринки. Хоча існує послідовність дій для перевірки закордонних контрагентів.

Основні принципи комплаєнс-перевірок на внутрішньому та міжнародному ринках суттєво не відрізняються. Ключові етапи залишаються тими ж. Проте вирішальними факторами є якість та ретельність проведення аналізу, а саме перевірка реєстраційних даних про компанію, її фінансових показників, юридичну історію, а також репутаційний аналіз та перевірка на санкції.