З настанням теплих днів активізуються не лише комарі, а й кліщі. У цей період все більше людей звертаються до дерматолога зі скаргами на почервоніння шкіри після укусів комах. Про те, як уникнути небезпечних наслідків після контакту з кліщами, розповідаємо далі в статті.
Основну загрозу становить не сам кліщ, а ті інфекційні захворювання, які він може передавати людині в момент укусу. Зокрема, це можуть бути такі небезпечні хвороби, як кліщовий енцефаліт, бореліоз (також відомий як хвороба Лайма) та інші інфекції. Вони можуть вражати нервову систему, серце і суглоби.
Як зменшити ризик укусу кліща
Щоб убезпечити себе під час перебування в місцях, де можуть бути кліщі (парки, ліси, сади), варто дотримуватись кількох простих, але дієвих правил:
- Вибирайте світлий одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, — це допоможе швидко помітити кліща, якщо він почне повзати по одязі.
- Уникайте носіння коротких штанів під час прогулянок у лісі або високій траві.
- Обов’язково одягати головний убір.
- Намагайтесь не торкатися до кущів — найчастіше кліщі чіпляються до людини на рівні ніг, стегон і колін.
- Протягом прогулянки (кожні 30 хвилин – 2 години), а також після її завершення проводьте ретельний само- та взаємоогляд. Особливу увагу приділяйте місцям із волосяним покривом, оскільки там найважче помітити кліща.
- Після повернення додому одразу змініть одяг, ретельно його перевірте, бажано випрати та пропрасувати. Не залишайте використаний одяг біля ліжка й не лягайте в ньому спати — витрушування не гарантує, що ви позбудетесь кліщів.
- Використовуйте спеціальні засоби для відлякування кліщів — репеленти, дія яких може тривати до 25 годин.
На ринку України представлені різні антикліщові засоби. Наприклад, в «Аптеці Доброго Дня» є спеціальні препарати для обробки шкіри для відлякування комах, а також препарати після укусу.
Зверніть увагу: популярні засоби, які застосовуються для захисту від комарів, не завжди підходять для боротьби з кліщами, оскільки містять занадто низьку концентрацію активної речовини. Саме тому уважно читайте інструкцію.
Що робити, якщо кліщ уже присмоктався
У разі виявлення присмоктаного кліща важливо якомога швидше звернутися до лікаря — хірурга або травматолога. Спеціаліст зможе акуратно та повністю видалити кліща, що має значення для подальшого лабораторного аналізу на наявність інфекцій.
Якщо звернутися до лікаря немає змоги, видалити кліща можна самостійно, дотримуючись правил безпеки:
- Ніколи не знімайте кліща голими руками.
- Для видалення можна використати міцну нитку: зробіть петлю, зачепіть нею головку кліща й обережно розхитуйте її вправо-вліво, поки не вдасться витягнути комаху повністю.
- Також можна використати пінцет із широкими кінцями. Захопіть кліща ближче до шкіри й обережно викручуйте його за годинниковою стрілкою, уникаючи різких рухів — це допоможе не залишити хоботок у шкірі.
- Після видалення місце укусу обробіть спиртом, 3% розчином йоду або одеколоном. Якщо хоботок все ж залишився в шкірі, видаліть його стерильною голкою.
- Ретельно вимийте руки з милом. Самого кліща найкраще знищити (наприклад, спалити).
- У жодному разі не тисніть кліща, що присмоктався, адже це може сприяти зараженню через ранку.
- Після контакту з кліщем варто протягом наступних 30 днів спостерігати за шкірою і загальним станом організму.
- Не рекомендується використовувати для видалення кліща вазелін, сірники чи подразливі засоби — це не допомагає, а лише ускладнює ситуацію.
Якщо після укусу на шкірі з’явилося почервоніння, яке може бути пов’язане з кліщем, обов’язково зверніться до лікаря та дотримуйтесь усіх його рекомендацій. Вчасна діагностика та правильно призначене лікування допоможуть уникнути ускладнень і зберегти здоров’я.