Регулярні гінекологічні огляди мають важливе значення для збереження здоров’я кожної жінки, оскільки лише своєчасне проведення профілактичних та планових скринінгів допомагає вчасно виявляти різноманітні захворювання статевої системи. Деякі з них виявляються навіть при візуальному огляді, інші діагностуються завдяки виконанню аналізів та інструментальних досліджень.

Наприклад, ПАП-тест допомагає діагностувати доброякісну дисплазію чи рак шийки матки навіть на ранніх стадіях. Подібні патології можуть протікати безсимптомно протягом багатьох років і викликати тяжкі та небезпечні наслідки для здоров'я та життя жінки (безпліддя, хронічний біль або рак). Не виключається безсимптомний перебіг і деяких інфекцій. Наприклад, трихомоніазу, кандидозу чи гарднерельозу. Збудники цих та інших інфекційних захворювань здатні викликати запальні процеси, які також порушують повноцінне функціонування статевої сфери жінки.

При зверненні до гінеколога завжди проводяться необхідні для уточнення діагнозу лабораторні та інструментальні дослідження. Їхні результати допомагають ставити правильний діагноз, оцінювати клінічну картину захворювання в динаміці, запобігати рецидивуванню, прогресуванню та розвитку гінекологічних патологій різного генезу. Виконати необхідні аналізи в комфортних умовах та отримати достовірні результати у максимально короткий термін можна в одному з підрозділів лабораторної мережі INVIVO.

Чому регулярне гінекологічне обстеження необхідне жінкам різного віку?

Чому регулярне гінекологічне обстеження необхідне жінкам різного віку?

Звернення до гінеколога має важливе значення у житті жінок будь-якого віку. Огляд у фахівця необхідний для профілактики багатьох патологій різного генезу, підготовки до вагітності та пологів, лікування захворювань та оцінки ефективності їх лікування. Через особливості анатомічної будови сечостатевої системи саме жінки найбільш схильні до інфекційних захворювань статевої сфери. Крім цього, саме представниці прекрасної статі найчастіше стикаються з гормональними порушеннями, які можуть призводити до негативних наслідків. В останні роки суттєво зросла кількість пацієнток з онкологічними патологіями.

Саме тому лікарі рекомендують усім жінкам проходити регулярні гінекологічні огляди не лише у разі розвитку захворювання, а й у профілактичних цілях. Крім цього, лабораторії пропонують своїм пацієнткам виконання check-up аналізів, які потрібні для оцінки стану загального здоров'я та виявлення можливих гінекологічних проблем на ранніх і нерідко безсимптомних стадіях їх розвитку. За потреби лікар доповнює лабораторну діагностику інструментальними методиками, що допомагають візуалізувати патологічні процеси, оцінювати їх характер та ступінь поширеності.

Пам'ятайте! Регулярність, своєчасність та комплексний підхід під час проведення гінекологічних оглядів допомагає скорочувати ризик розвитку та ускладнень багатьох захворювань. У деяких випадках вони запобігають не лише негативним наслідкам для здоров'я, але й рятують життя жінки.

Як проводиться гінекологічний огляд?

Як проводиться гінекологічний огляд?

Будь-яка перша консультація гінеколога починається зі знайомства із пацієнткою. Вік, початок першої менструації, наявність хронічних захворювань, рід діяльності, кількість вагітності та пологів, присутність в анамнезі хірургічних операцій, абортів, алергічних реакцій – усі ці дані допомагають фахівцеві виявляти можливі ризики розвитку деяких патологій та складати правильний план подальшого обстеження.

Після отримання загальних даних про стан здоров'я жінки лікар уважно вислуховує скарги пацієнтки, ставить уточнюючі та додаткові питання. Після цього фахівець виконує огляд статевих органів за допомогою гінекологічного дзеркала, пальпації та бімануальних прийомів. При необхідності призначаються додаткові методи діагностики: УЗД органів малого тазу, кольпоскопія та інші інструментальні методики, гінекологічні аналізи, дослідження крові та сечі. У деяких випадках, наприклад, при онкологічних процесах обстеження доповнюється біопсією, лапароскопією.

План діагностики при профілактичних або планових оглядах у гінеколога залежить від особливостей клінічного випадку конкретної пацієнтки. Отримані результати допомагають лікарю виключати чи підтверджувати присутність патологій, складати план підготовки до вагітності, медикаментозної терапії чи хірургічної операції, оцінювати динаміку розвитку захворювання чи результати проведеного лікування.

Після консультації та отримання результатів інструментальної та лабораторної діагностики пацієнтка отримує від фахівця всю необхідну інформацію про діагноз, вибір методу лікування або контрацепції, план контрольних та профілактичних оглядів.

Гінекологічні скринінгові тести

Гінекологічні скринінгові тести

Залежно від особливостей клінічного випадку до плану гінекологічного обстеження можуть включатися такі скринінги:

  • Базовий огляд гінеколога (огляд гінекологічним дзеркалом, пальпація та бімануальні способи, стандартні гінекологічні аналізи).
  • Скринінг дисплазії або раку шийки матки (кольпоскопія, цитологічне дослідження, при необхідності виконується біопсія та гістологічне дослідження тканин біоптату).
  • Скринінг захворювань що передаються статевим шляхом (базовий гінекологічний огляд + аналізи крові та виділень з піхви, сечівника та цервікального каналу).
  • Скринінг молочної залози.

При необхідності в план обстеження додаються візуалізуючі методи (УЗД, МРТ, гістероскопія та ін.) та консультації профільних фахівців (наприклад, ендокринолога, мамолога, проктолога та ін.).

Комплексне спостереження у гінеколога для ведення вагітності

Планування зачаття дитини, період вагітності, пологи – це важливі періоди у житті кожної жінки. Саме в цей час вона обов'язково має бути під наглядом гінеколога.

При плануванні вагітності жінці необхідно пройти низку обстежень, які унеможливлять ризики для благополучного зачаття та виношування майбутньої дитини. Окрім стандартного гінекологічного огляду, план обстеження доповнюється різними інструментальними та лабораторними методами. При необхідності лікар рекомендує жінці звернутися до профільних фахівців для виключення або підтвердження хронічних захворювань, які можуть негативно позначатися на зачатті, виношуванні вагітності та пологах.

Після зачаття жінка теж не повинна забувати про необхідність постійного спостереження у фахівця. Акушер-гінеколог регулярно призначатиме різні аналізи крові, вагінальних виділень та сечі, проводитиме ультразвукове дослідження для оцінки стану плоду, виконуватиме мануальні дослідження. Призначення визначаються загальноприйнятим протоколом. За потреби вони доповнюються іншими видами діагностики та оглядами у лікарів інших спеціалізацій (терапевта, кардіолога, нефролога, ендокринолога, генетика та ін.). Крім цього, лікар допомагає жінці підготуватися до пологів, пояснює як вони проходитимуть, готує її психологічно, при необхідності, вирішує як саме будуть проводитися пологи (природним шляхом чи за допомогою кесаревого розтину).

Після народження дитини та виписки з пологового будинку жінці рекомендуються планові консультації гінеколога для унеможливлення ускладнень.

Скринінг раку шийки матки

Скринінг раку шийки матки

Це онкологічне захворювання є поширеним і в останні роки кількість пацієнток із таким діагнозом збільшується. Саме тому саме ці скринінгові огляди стають все більш актуальними і про обов'язковість їх регулярного проведення має знати кожна жінка.

Для виключення раку шийки матки до складу гінекологічного огляду включаються такі скринінгові методи діагностики:

  • відеокольпоскопія;
  • УЗД органів малого тазу;
  • ПАП-тест.

За потреби обстеження доповнюється виконанням біопсії з подальшим вивченням під мікроскопом тканин біоптату. Це лабораторне дослідження допомагає визначати тип патологічних клітин та диференціювати доброякісні новоутворення від злоякісних. При виявленні останніх визначається тип ракових клітин.

Інші види гінекологічних оглядів

До гінеколога звертаються з будь-якими скаргами. Крім цього, жінка може отримати консультативну допомогу у таких випадках:

  • Вибір та підбір максимально ефективного та безпечного способу контрацепції.
  • Отримання рекомендацій під час початку менопаузи.
  • Консультування про способи запобігання захворюванням, що передаються статевим шляхом, та їх виключення після незахищених статевих контактів.

Види гінекологічних оглядів

На завершення

Не слід уникати звернення до гінеколога через сором або нестачу часу! Своєчасні гінекологічні огляди, які проводяться у профілактичних чи діагностичних цілях, допомагають запобігати прогресуванню захворювань та суттєво скорочують ризик їх ускладнень. Тактовність лікаря, гарантія збереження конфіденційності (анонімності) допоможе подолати психологічні бар'єри, і ви отримаєте необхідну медичну допомогу. Результати гінекологічного огляду та виконаних аналізів та інструментальних методів діагностики допоможуть лікарю поставити правильний діагноз та розпочати лікування виявленої патології на ранніх етапах її розвитку.

У лабораторіях INVIVO виконуються всі необхідні дослідження, які можуть знадобитися для діагностики гінекологічного захворювання. Наші фахівці гарантують тактовність та комфортність при заборі біоматеріалу, а застосування сучасного обладнання та якісних реактивів допомагає отримувати достовірні результати аналізів у максимально короткі терміни. На вебсайті invivo.ua. можна ознайомитися з методами лабораторної діагностики, що виконуються у нас, акційними пропозиціями і вибрати зручний для вас пункт для здачі біоматеріалу. INVIVO щодня на варті вашого здоров'я!