• Головна
  • Гостомельський отаман Орлик. Ким він був?
19:30, 14 червня 2018 р.
Надійне джерело

Гостомельський отаман Орлик. Ким він був?

За часів радянської влади імена побратимів Орлика намагалися втоптати в багно й стерти з людської пам’яті. Та забракло часу, бо в Гостомелі досі пам’ятають отамана Орлика.

Ким же був гостомельський отаман Орлик, який не один рік наганяв жаху на більшовицьких загарбників Київщини?

Гостомельський отаман Орлик. Ким він був?, фото-1

Орлик був одним із керівників українських партизанів на Київщині. Його справжнє ім`я Федір Петрович Артеменко. Він народився в Гостомелі 23 грудня 1896 року в селянській родині. Його батько помер незабаром після народження сина. Мати вийшла заміж вдруге.

Федір з юних літ показав себе особистістю. Самостійно заробляв по три карбованці щомісяця у компанії з продажу американських грамофонів. 

Коли Директорія і головний отаман Симон Петлюра почали створювати українську армію, поручник Артеменко вступив до її лав, щоб боротися за незалежність України. Федір перебував на посадах начальника штабу гарнізону у Фастові і Козятині. Воював в українській армії протягом 1919 року. Але звалив Артеменка тиф.

Наприкінці 1919 року загриміло ім`я отамана Орлика.

За спогадами очевидців, Орлик був білявий, середнього зросту,непогано грав на гітарі і співав приємним баритоном українські пісні. 

Перипетії боротьби українських партизанів можуть стати сюжетом пригодницького роману.

У ніч з 12 на 13 вересня 1921 року загін Орлика в кількості 30 чоловік вчинив наліт на село Бабинці. Було вбито співробітника політбюро по боротьбі з бандитизмом Тимошенка, сильно побито міліціонера Рожитховського і секретаря сільради.

24 вересня Орлик вчинив наліт на Клавдієве. З касси 3-ї будівельної дільниці партизани забрали 29 мільйонів і 700 тисяч карбованців, а також друкарську машинку. Отаман Орлик залишив розписку завзяті гроші і машинку.

Червоноармійці влаштували облаву на болоті біля села Мірча, де, за даними розвідки, повинен був переховуватися загін Орлика. Однак там партизанів не виявили. А в цей час українські партизани в Гостомелі вбили таємного агента ЧК Назара Свіщенка. 

8 листопада відповідач із села Качали Леонтій Малько був посланий загоном червоноармійців на розвідку в село Мірчу. По дорозі його зустріли вершники з червоними бантами і зірками. Почали розпитувати. Малько,думаючи, що це червоні, розповів про своє завдання. Але то були партизани загону Орлика. Вони побили Малька, відвели його в Мірчу і розстріляли на очах у селян.

За це червоні розстріляли з числа відповідачів Мірчі Якима і Миколу Шпаків.

У ніч з 14 на 15 листопада в селі Бабинці ночувало 25 червоних кавалеристів і троє міліціонерів. Несподівано налетів загін Орлика, в якому нараховувалося 20 чоловік. Сім червоних було вбито, інші розбіглися. З українських партизанів загинув лише один.

26 лютого 1922 р. колегія Київської губЧК у складі голови Лівшица, начальника секретно-оперативного відділу Кравченка, начальника адміністративно-організаційного відділу Вальтера, завідуючого губюстом Михайлика, представника губкоматів Реута, т.в.о. секретаря Міхневського виніс вирок: Орлика, Смутенка, Федора Ногу розстріляти.

Так, в 25 років завершився шлях Орлика — отамана Київщини.

Читайте також: Штепсель і Тарапунька обкатували свої програми в Ірпені.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Орлик #отаман #Гостомель #ФедірАртеменко
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
Оголошення
live comments feed...